Inwestycje Zagraniczne w Polsce
2014-05-08

Joanna Bensz - 10 pytań do Inwestora

Joanna Bensz nową country manager CH2M HILL w Polsce.

Joanna Bensz

Country Manager

CH2M HILL

Joanna Bensz dołączyła do zespołu CH2M HILL i jako Country Manager pomoże rozwinąć działalność przedsiębiorstwa w Polsce, jednocześnie dbając o jego dynamiczny rozwój w regionie.


 • Jakiej skali inwestycje realizuje Pani firma w Polsce? Czy ma partnerów?

  Jako posiadany w całości przez pracowników, globalny gigant w dziedzinie inżynierii, CH2M HILL inwestuje w Polsce, która jest dla nas jednym z rynków strategicznych. Po prawie dwóch dekadach działalności tutaj, znamy dobrze lokalne wyzwania i wymagania, a także widzimy pozytywne efekty naszej pracy. Oczywiście inwestujemy w ludzi a nie w to, co można zobaczyć u naszych klientów w Polsce. Światowej klasy metody realizacji projektów, a także klienci działający w innych częściach świata, dają naszemu polskiemu zespołowi szansę aktywnego uczestnictwa w globalnym transferze wiedzy bez konieczności opuszczania domu. CH2M HILL z prawie 300 utalentowanymi, wysoko wykwalifikowanymi i chętnymi rozwijać się zawodowo pracownikami, a także możliwościami wynikającymi dla Polski z nowych dotacji europejskich dostępnych po 2020, nadal będzie poszerzać tu swoją działalność.


 • Jakie są pierwszorzędne źródła przychodów firmy?

  Około 60% naszych przychodów w Polsce pochodzi z projektów realizowanych na rynku krajowym zarówno dla klientów publicznych jak i prywatnych. Pozostałe 40% pochodzi od klientów zagranicznych. Planujemy zwiększyć ten odsetek tak, aby osiągnąć równowagę skupiając się na lokalnych możliwościach.


 • Proszę opowiedzieć nam o swoich planach rekrutacyjnych: ile osób planujecie Państwo zatrudnić teraz i w ciągu najbliższych 2-3 lat? Jakie są zapotrzebowania firmy na powierzchnię biurową, plany rozwoju, lub inne wymogi w obrocie nieruchomościami?

  Jak już wspomniałam, CH2M HILL zatrudnia 300 osób w czterech głównych biurach w różnych częsciach Polski. Nasza siedziba w Krakowie jest domem dla tego, co nazywamy Wysokiej Jakości Centrum Inżynieryjnym. Obejmuje ono wszystkie dyscypliny inżynierii, takie jak: architektoniczna, strukturalna, elektryczna, wskaźników i przyrządów, mechaniczna, kanalizacyjna i hydrotechniczna. Poza realizacją projektów na rynek lokalny, służy też jako centrum usług wspólnych dla Europy i regionu MENA (Bliski Wschód i Afryka Pólnocna). Nasze pozostałe biura znajdują się w Warszawie, Gdańsku, Katowicach zaś pracownie projektowe we Wrocławiu, w Iławie i Białymstoku. Nasi inżynierowie transportu, środowiska i wody dostarczają projekty infrastruktury takie jak choćby projekt budowy trasy szybkiego ruchu S8, projekt modernizacji linii kolejowej E65 czy rozbudowy terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. Przy tak zróżnicowanym zespole jesteśmy w stanie poprowadzić każdy projekt, od początkowych etapów planowania, poprzez projektowanie, nadzory budowlane, aż do eksploatacji i konserwacji. Nasz pakiet usług w połączeniu z możliwościami jakie daje Polska, stanowi dla nas doskonałą bazę dla dalszego wzrostu. Przyciągamy, utrzymujemy i rozwijamy największe talenty w branży i mogę z łatwością stwierdzić, że nasz zespół powiększy się do co najmniej 400 osób, tak by sprostać potrzebom lokalnym, regionalnym i globalnym.


 • Kim są kluczowi dostawcy usług, tacy jak partnerzy prawnicy, księgowi, bankierzy, konsultanci, specjaliści HR lub leasingu?

  CH2M HILL jest globalną firmą doradczą i jako firma posiadana przez pracowników wspólną własnością ponad 26 tysięcy konsultantów w wielu dziedzinach, w tym IT, HR, radców prawnych oraz specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości pracownik posiadaniu. W rzeczy samej, prawie 80 osób w Krakowie pracuje w tych obszarach obsługujących naszą działalność w Europie i regionach MENA. Posiadamy również wewnętrzny zespół Zamówień Pośrednich negocjujący wszystkie umowy dla obszaru Europy, optymalizujący umowy najmu, i zmniejszający koszty. Ograniczamy outsourcing jedynie do niektórych obszarów i zlecamy wykonanie usług innym podmiotom tylko wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie wykonać tych usług sami. Współpracujemy z dostawcami usług, których jakość usług jest zgodna z naszymi standardami.


 • Jakie są Państwa plany marketingowe i PR dla Polski? Proszę zdradzić nam kilka szczegółów na temat swojej strategii, budżetu i firm zewnętrznych zaangażowanych w proces

  CH2M HILL wierzy w marketing oparty na doskonałej jakości wykonania projektów przy których pracujemy na całym świecie. Najlepszą reklamą jest robić to, co się robi dobrze i upewniać się, czy nasi klienci są zadowoleni z naszych wyników. Mamy wiele umów Service Master z globalnymi klientami a nie są one łatwe do zdobycia! Całe lata trwa budowanie relacji, a ta jest budowana dzięki byciu partnerem, a nie tylko przez zainteresowanie jednorazowym projektem lub opłatą. Jesteśmy raczej zachowawczy jeżeli chodzi o uczestnictwo w wydarzeniach i nie inwestujemy w imprezy inne niż konferencje merytoryczne lub targi pracy, które są dostosowane do naszej podstawowej działalności. Jednakże, koncentrujemy się na rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu i dlatego zamiast ogólnych kampanii reklamowych, będziemy współpracować z prasą lokalną w celu dostarczania aktualnych informacji na temat naszych projektów.


 • Czy obecnie poszukują Państwo konkretnych usług biznesowych w Polsce (prawne, księgowe, itp.), oraz czy interesowały by Państwa takie oferty?

  Podstawą naszej działalności jest Program Zarządzania i Doradztwa Inżynieryjnego w wielu dziedzinach, a to, czego szukamy to sposoby na uczynienie Polski jeszcze lepszym miejscem do życia. Zarządzamy złożonym zbiorem wzajemnie powiązanych projektów takich jak infrastruktura niedawnych Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012 lub High Speed 2 w Wielkiej Brytanii. Jestem przekonana, że Polska skorzysta na wdrożeniu sprawdzonych metod CH2M HILL. Przeniesienie na grunt polski naszego doświadczenia zdobytego w trakcie realizowanych na całym świecie dużych projektów i programów, zapewni bardziej efektywne wykorzystanie funduszy unijnych oraz bardziej zrównoważone środowisko. Ostatecznie, chcemy pomóc Polsce poprawić bezpieczeństwo i jakość życia jej obywateli. Odpowiadając na pytanie - jak powiedziałem wcześniej, współpracujemy z dostawcami usług, których jakość usług jest zgodna z naszymi standardami. Jeżeli skorzystanie z usług dostawcy, który ma dobre rozeznanie w miejscu, w którym nie posiadamy biura jest z korzyścią dla klienta i projektu, na pewno będziemy rozważać taką współpracę.


 • Kim są główni konkurenci, i czym różni się od konkurencji Państwa firma?

  Mamy różne typy konkurentów w zależności od tego, czy bierze się pod uwagę klienta bądź projekt z sektora publicznego czy prywatnego. Dla projektów na dużą skalę w sektorze przemysłowym konkurencją są dla nas inni międzynarodowi, a także lokalni dostawcy podobnych usług. W odniesieniu do projektów w sektorze publicznym, z racji obecnego na polskiej arenie zamówień publicznych podejścia tzw. najniższych cen, światowi liderzy, tacy jak CH2M HILL, są zmuszeni konkurować z mniejszymi, mniej doświadczonymi firmami, które w wielu przypadkach nie są w stanie dostarczyć usług na które przetarg wygrały, nie wspominając o ich jakości. Niecierpliwie oczekujemy na wdrożenie bardziej skutecznego podejścia i wyrównanych zasad i warunków, w myśl których zarówno klientowi jak i wykonawcy przyznane będą równe prawa.


 • Jakie są główne koszty prowadzenia działalności? Kim będą kluczowi dostawcy usług dla przedsiębiorstwa?

  Podobnie jak większość, jeśli nie wszystkie przedsiębiorstwa w naszej branży, opieramy naszą działalność na utalentowanych ludziach i infrastrukturze, którą obsługuje nasz zespół. Są to zatem koszty robocizny i właściwej powierzchni biurowej. Oczywiście w wypadku konkretnych potrzeb projektu będziemy kontynuować współpracę z podwykonawcami takimi jak wsparcie akustyczne lub geodezyjne.


 • Proszę opowiedzieć nam coś o sobie: główne punkty z CV, doświadczenie, plany, hobby, itp

  Pracowałam przy projektach inżynieryjnych i przy zarządzaniu projektami przez ostatnie 16 lat. Jako dyrektor ds. rozwoju w Europie Środkowej i Wschodniej w PM Group wspierałam głównie klientów przemysłowych inwestujących lub reinwestujących w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Przez ostatnie 10 lat byłam również zaangażowana w działalność Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham) w Polsce, jako dyrektor biura izby we Wrocławiu. Od 2012 roku byłam także członkiem zarządu AmCham. Angażuję się w szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość wśród kobiet. Jako członek jury Stowarzyszenia „Aktywność Kobiet na Dolnym Śląsku” nagradzającego mężczyzn i kobiety w całej Polsce, którzy wspierają tę ideę, obserwuję rozwój tego typu inicjatyw. W marcu wzięłam udział w Global Mentoring Walk w Warszawie i cieszę się, że mogłam pomóc mojej podopiecznej w jej karierze. Zawsze byłam pod wrażeniem podstawowych wartości CH2M HILL, gdyż są to także moje wartości. Widzę ogromny potencjał do dalszego rozwoju naszej firmy w Polsce w nowych sektorach i będę pracować na rzecz naszych wspólnych celów. Osobiście, uwielbiam podróże - może to brzmi nudno, ale ogromnie cieszy mnie fakt, że podróż daje nam możliwość poznania nowych kultur, tradycji i ich geopolitycznego tła. Interesują mnie wszystkie aspekty zarządzania międzynarodowymi zespołami i wielokulturowym środowiskiem, jak również aspekty różnorodności.


 • Czy chciałaby Pani dodać coś jeszcze na temat firmy? Dlaczego rozwija się właśnie w Polsce?

  CH2M HILL właśnie została uznana (już szósty rok z rzędu) za jedną z najbardziej etycznych firm. Wartości ustalone ponad 65 lat temu ukształtowały sposób w jaki prowadzimy działalność, to jak traktujemy naszych klientów, naszych pracowników i środowisko. To wspaniałe widzieć jak firma zdobywa nagrody nie tylko za doskonałe doradztwo inżynieryjne czy zarządzanie programem, ale też za kulturę korporacyjną. Warto również wspomnieć, że CEO CH2M HILL jest kobieta, Jacqueline Hinman. Jest to sytuacja niespotykana w przemyśle maszynowym i jestem dumna z bycia częścią firmy, która promuje kobiety w biznesie. Nawet w tradycyjnie "męskiej" branży, jesteśmy w stanie przyciągnąć wspaniałe kobiety - projektantki, księgowe, analityków, które naprawdę mają wpływ na to jak działamy. Polska ma wielki talent i jej dobrze wykształceni, wielojęzyczni mieszkańcy są potencjalnie olbrzymim atutem dla każdej korporacji i jest to jeden z powodów, dla których nadal będziemy inwestować w Polsce.
Biznes Polska Newsletter

Zobacz także

  Marek Przybysz - Dyrektor Sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią TIA Technology Polska

 • Marek Przybysz

  Marek Przybysz

  Dyrektor Sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią
  TIA Technology Polska


  1: Proszę opowiedzieć nam coś o sobie: główne punkty z CV, doświadczenie, plany, hobby, itp.
  2: Jakiej skali inwestycje realizuje Pana firma w Polsce? Czy ma partnerów?
  3: Jakie są pierwszorzędne źródła przychodów firmy?

 • Maciej Wiertel - Prezes Zarządu Staufen.Polska

 • Maciej Wiertel

  Maciej Wiertel

  Prezes Zarządu
  Staufen.Polska – Doradztwo, Akademia, Inwestycje.


  1: Jakiej skali inwestycje realizuje Pana/Pani firma w Polsce? Czy ma partnerów?
  2: Jakie są pierwszorzędne źródła przychodów firmy?
  3: Proszę opowiedzieć nam o swoich planach rekrutacyjnych: ile osób planujecie Państwo zatrudnić teraz i w ciągu najbliższych 2-3 lat? Jakie są zapotrzebowania firmy na powierzchnię biurową, plany rozwoju, lub inne wymogi w obrocie nieruchomościami?

 • Krzysztof Przybysz, Country Coordinator, Ferratum PLC

 • Krzysztof Przybysz

  Krzysztof Przybysz

  Country Coordinator
  Ferratum Bank PLC


  1: Jakiej skali inwestycje realizuje Pana/Pani firma w Polsce? Czy ma partnerów?
  2: Jakie są pierwszorzędne źródła przychodów firmy?
  3: Proszę opowiedzieć nam o swoich planach rekrutacyjnych: ile osób planujecie Państwo zatrudnić teraz i w ciągu najbliższych 2-3 lat? Jakie są zapotrzebowania firmy na powierzchnię biurową, plany rozwoju, lub inne wymogi w obrocie nieruchomościami?

 • Bartosz Malinowski, Business Development Director w Adform Aps

 • Bartosz Malinowski

  Bartosz Malinowski

  Business Development Director
  Adform Aps


  1: Jakiej skali inwestycje realizuje Pana firma w Polsce? Czy ma partnerów?
  2: Jakie są pierwszorzędne źródła przychodów firmy?
  3: Proszę opowiedzieć nam o swoich planach rekrutacyjnych: ile osób planujecie Państwo zatrudnić teraz i w ciągu najbliższych 2-3 lat? Jakie są zapotrzebowania firmy na powierzchnię biurową, plany rozwoju, lub inne wymogi w obrocie nieruchomościami?

 • Radosław T. Krochta, Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu MLP Group.

 • Radosław T. Krochta

  Radosław T. Krochta

  Dyrektor Generalny, Wiceprezes Zarządu
  MLP Group S.A.


  1: Jakiej skali inwestycje realizuje Pana firma w Polsce? Czy ma partnerów?
  2: Jakie są pierwszorzędne źródła przychodów firmy?
  3: Proszę opowiedzieć nam o swoich planach rekrutacyjnych: ile osób planujecie Państwo zatrudnić teraz i w ciągu najbliższych 2-3 lat? Jakie są zapotrzebowania firmy na powierzchnię biurową, plany rozwoju, lub inne wymogi w obrocie nieruchomościami?

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl