Inwestycje Zagraniczne w Polsce
18-10-2017

Przegląd prasy

Łódzkie spojrzenie w przyszłość

Realia czwartej rewolucji przemysłowej, jej wpływ na najbliższą przyszłość gospodarczą,
konkurowanie w epoce cyfrowej oraz finanse 3.0 – między innymi o tym dyskutowali przedsiębiorcy, ekonomiści i naukowcy podczas drugiego dnia X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017. We wtorek, 17 października, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień ogłosił również założenia nowego projektu, poświęconego zdrowiu, jaki będzie realizowany w regionie w partnerstwie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

W jubileuszowej Edycji Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2017, organizowanej przez województwo łódzkie, uczestniczyli przedsiębiorcy, w tym szefowie i menedżerowie małych
i średnich firm, naukowcy, samorządowcy, politycy, przedstawiciele instytucji publicznych
i dziennikarze. Na pełny program złożyło się ponad 30 debat i spotkań panelowych.

Łódzkie w dobrym zdrowiu”

Takie hasło towarzyszy nowemu projektowi, ukierunkowanemu na potrzeby starzejącego
się społeczeństwa. „Łódzkie w dobrym zdrowiu” to tak zwane wspólne przedsięwzięcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i partnera, którym jest województwo łódzkie. Założenia projektu przedstawili na konferencji prasowej podczas X Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2017
Marszałek Witold Stępień i Profesor Maciej Chorowski, Dyrektor NCBR.

Wspólne przedsięwzięcie polega na tym, że partner samorządowy definiuje pewne interesy
na poziomie lokalnym. Wskazuje na te potrzeby, które można zrealizować, jeśli dobrze wykorzystuje się lokalny potencjał przemysłowy, gospodarczy i naukowy. NCBR stwarza natomiast dla tego potencjału pewną otulinę badawczą, współfinansując prace badawczo-rozwojowe.
W efekcie następuje transfer technologii do tych podmiotów, które rzeczywiście realizują cele lokalne
mówił ProfesorMaciej Chorowski. – Dzięki temu prace badawczo-rozwojowe są ściśle ukierunkowane na ich wdrożenie. Są inwestycją, która ma doprowadzić do efektu. W tym przypadku do poprawy zdrowia ludzi w województwie łódzkim, które wykazało inicjatywę i potrafiło zdefiniować swoje potrzeby – dodał.

Projekt „Łódzkie w dobrym zdrowiu” obejmie obszary zdrowia, usług zdrowotnych, farmacji, aktywnego starzenia się. NCBR i województwo łódzkie wniosą do budżetu wspólnego przedsięwzięcia po 50 milionów złotych, co oznacza, że najlepsze projekty badawczo-rozwojowe będą mogły otrzymać łącznie nawet 100 milionów złotych – zapowiedział Marszałek Witold Stępień. – Wkład Województwa Łódzkiego będzie pochodził ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Liczymy, że uda nam się wyjść poza granice województwa i zaangażować potencjał całego kraju, by zwiększyć skuteczność rozwiązań, jakie zostaną wypracowane dzięki temu projektowi – dodał.

Projekt „Łódzkie w dobrym zdrowiu” będzie realizowany w latach 2017-2027. Konkursy grantowe adresowane do łódzkich firm sektora medycznego i farmaceutycznego zostaną ogłoszone w pierwszym kwartale 2018 roku.

Sesja plenarna: Finanse 3.0

Sytuacja sektora bankowego w Polsce wobec rosnącej konkurencji ze strony Fintechów – firm finansowych opierających swoją działalność na nowych technologiach – były tematem sesji plenarnej zamykającej X Europejskie Forum Gospodarczego Łódzkie 2017. W debacie
o finansach 3.0 uczestniczyli znakomici absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego, kuźni liderów
w finansach i bankowości. Uczelnia ta była patronem sesji.

Przewaga banków nad innymi firmami w przeszłości polegała głównie na tym, ze banki miały znacznie więcej informacji o swoich klientach niż inne przedsiębiorstwa. Tymczasem weszliśmy
w świat, w którym najwięcej informacji o nas nie ma nawet nasza rodzina, ale ma je na przykład Google czy Facebook. Niespostrzeżenie sporo wiedzy o nas samych, naszej prywatności, oddaliśmy rozmaitym przedmiotom gospodarczym, które na różny sposób będą
to wykorzystywać. Banki powinny widzieć w Fintechach poważnego rywala
– mówił prof. Witold Orłowski,główny doradca ekonomiczny PwC.

O tym, jakie wyzwania sytuacja ta oznacza dla sektora bankowego, o kwestii zaufania w branży finansowej, o kształceniu przyszłych pracowników bankowości, a także o zmieniających się oczekiwaniach nowych pokoleń klientów dyskutowali: Cezary Kocik – Wiceprezes Zarządu mBank SA, prof. Monika Marcinkowska – Dyrektor Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego i Jarosław Kroc – Prezes Zarządu Accenture Polska, Tomasz Bogus – Prezes Zarządu BGŻ BNP Paribas SA,   Arkadiusz Przybył – Członek Zarządu BZ WBK SA, Karol Mazurek – Dyrektor Zarządzający Management&Technology Consulting, Accenture oraz Przemysław Andrzejczak – Prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

W jubileuszowym X Europejskim Forum Gospodarczym, zorganizowanym przez Województwo Łódzkie 16 i 17 października 2017 roku w Vienna House Andel’s Łódź, wzięła udział rekordowa liczba ponad 3000 zarejestrowanych uczestników.

Dzięki finansowaniu przez Unię Europejską (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) oraz budżet samorządu województwa łódzkiego (Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi) udział w wydarzeniu był bezpłatny.


Czytaj oryginalny artykuł
źródło: 2017-10-18

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. BiznesPolska Media Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze wulgarne lub niezgodne z polskim prawem zostaną usunięte.
18-10-2017

Zobacz takżeBiznes Polska Newsletter

Komentowane


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /biznespolska.pl/www/szablony/przeglad.php on line 264

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl