Inwestycje Zagraniczne w Polsce
13-10-2017

Przegląd prasy

Długoterminowe perspektywy polskiego bezrobocia

Wraz z tak niskim bezrobociem, NBP zakłada, że inflacja pozostanie na poziomie poniżej 2,5 procent ,co tym dodatkowo poprawia pozycję pracowników na rynku, wzmacniając trend na wzrost płac.

- Z perspektywy pracowników, są to świetne wiadomości. Będzie dużo pracy, a wartość zarabianych pieniędzy nie będzie spadać. Optymizm ten został odnotowany również w wyliczeniach NBP – komentuje Agnieszka Skuza, Sales Director w Adecco Poland. - Jednak w długim terminie taka sytuacja może stać się coraz większym wyzwaniem dla przedsiębiorców i całej gospodarce może odbić się czkawką.

Wielka dziura w rynku pracy

Według informacji GUS, w Polsce brakuje chętnych na 120 tysięcy etatów. Pracodawcy nie mogą znaleźć pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

- Rynek pracy rządzi się dokładnie takimi samymi prawami jak rynek towarów czy surowców. Jeśli popyt przewyższa podaż, cena rośnie. W tym przypadku towarem są umiejętności pracownika, które chcą kupić pracodawcy – tłumaczy Agnieszka Skuza. - W takiej sytuacji nie ma nic dziwnego w presji na wzrost wynagrodzeń.

Dane Eurostatu wskazują, że w 2016 roku Polska była siódma w całej Unii Europejskiej pod względem szybkości wzrostu kosztów pracy (4,5 proc. rocznie). Najdynamiczniejsze w tym zestawieniu były Rumunia i Bułgaria. Przed Polską były jeszcze Litwa, Łotwa, Estonia oraz Węgry.

- Niskie bezrobocie jest dla Polski jednym z najważniejszych wyzwań w ostatnich latach. Brak pracowników powoduje, że musimy przestawić się z konkurowania kosztami pracy na realną innowacyjność – wskazuje Agnieszka Skuza. - Jeśli to się uda, Polska dołączy do gospodarek rozwiniętych i nie wpadnie w pułapkę średniego dochodu, jak to miało miejsce choćby w Hiszpanii, pogrążonej w tej chwili w głębokim kryzysie.

Musimy także brać pod uwagę fakt, że inwestorzy, którzy rozważają Polskę jako miejsce ich ekspansji, bardzo dokładnie analizują poziom bezrobocia i szansę realnego znalezienia kadry – pracowników chętnych do podjęcia pracy) – to jeden z kluczowych czynników stanowiących o inwestycyjnej atrakcyjności danego regionu.

Bez armii młodych

Długofalowe prognozy demograficzne nie są dla Polski korzystne. Według opracowanej przez GUS prognozy demograficznej na 2050 rok, Polaków ma być od 32,1 mln (prognoza zakładająca niewielką dzietność) do 36,3 mln (prognoza zakładająca bardzo wysoką dzietność). Dane Banku Światowego wskazują, że w tej chwili obywateli Polski jest 37,9 mln.

- Kurcząca się populacja oznacza, że na rynku będzie jeszcze mniej chętnych do pracy. Co ciekawe, prognozy GUS zakładają przede wszystkim wyludnianie się miast. – wskazuje Agnieszka Skuza. - W tak długiej perspektywie zmniejszanie się populacji stanowi równię pochyłą. Rodzi się mniej kobiet, które z kolei rodzą mniej kolejnych kobiet. Zachętą do posiadania dzieci powinny być jednak przesłanki, dające potencjalnym rodzicom możliwości godzenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci, a nie tylko ekonomiczne wsparcie. Musimy zadbać o to, aby społeczeństwo polskie miało w sobie ducha przedsiębiorczości i było zainteresowane pracą zawodową i rozwojem. Nie chcemy być przecież krajem taniej siły roboczej, którą łatwo zastąpić jeszcze tańszym źródłem lub poprzez automatyzację.

Automatyzacja i kryzys

Tak niski poziom bezrobocia powoduje, że polski rynek, aby utrzymać konkurencyjność i rozwój, będzie musiał być zasilany imigrantami. Jednak rynek funkcjonuje jako całość i wszystkie procesy na siebie wzajemnie oddziałują.

- Myślenie, że imigranci nie wiedzą, co u nas się dzieje, jest naiwnością. Już w tej chwili pracownicy z Ukrainy podwyższyli swoje oczekiwania finansowe nawet o 30 procent w stosunku do ostatnich miesięcy - wskazuje Agnieszka Skuza. - W gruncie rzeczy, sam pomysł, że całą dziurę pracowniczą w rynku pracy uda się zasypać imigrantami jest niedorzeczny w dłuższej perspektywie czasowej. Nie można traktować krajów ościennych jako nieskończonego rezerwuaru tanich pracowników. Dlatego w tej chwili wszystko zależy od pracodawców.

Zdaniem ekspertki, Polska poprzez wyniki, jakie osiągnęła, wykonała historyczny skok, jednak paliwo rozwoju gospodarczego, czyli tania praca, powoli zaczęło się kończyć. Jeśli uda się na fali koniunktury przestawić polską ekonomię na bardziej innowacyjne tory, w dłuższej perspektywie pracownicy nie są zagrożeni. Jeśli się to jednak nie uda, bezrobocie wzrośnie, gdyż Polska stanie się zbyt droga jak na kraj-montownię, ale wciąż bez perspektyw na budowę dobrobytu własnymi siłami.

- Pytanie, czym się ten skok zakończy. Jeśli uda nam się przestawić gospodarkę z odtwórstwa na innowacje oraz konkurowanie jakością a nie ceną, będzie to skok w chmury. Jeśli nie, to będzie to skok w przepaść – podsumowuje Agnieszka Skuza.

 

The Adecco Group w Polsce i na świecie

The Adecco Group, które działa w Polsce od 1994 roku, jest światowym liderem dostarczającym kompleksowe rozwiązania z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim oraz przekształcającym świat pracy dzięki talentowi
i technologii. Każdego roku The Adecco Group zapewnia pracę oraz możliwość rozwoju zawodowego dla ponad 62 tysięcy ludzi w Polsce oraz ponad 1 miliona na całym świecie.


Czytaj oryginalny artykuł
źródło: 2017-10-13

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. BiznesPolska Media Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze wulgarne lub niezgodne z polskim prawem zostaną usunięte.
13-10-2017

Zobacz także

  • Zawisła wiecha na najnowocześniejszym biurowcu w Bydgoszczy

    Ukończone zostało ostatnie piętro prestiżowego Arkada Business Park. Nowoczesny budynek osiągnął tym samym wysokość ponad 45 metrów. Do końca realizacji ekologicznego biurowca klasy A zostało tylko 6 miesięcy. Będzie to pierwsza inwestycja biurowa w Bydgoszczy, która z uwagi na ubieganie się o eko certyfikat BREEAM, musi spełnić restrykcyjne wymogi jakościowe i środowiskowe. Inwestorem kompleksu biurowego jest Arkada Invest, a generalnym wykonawcą firma Skanska.

  • W Gemini Park Bielsko-Biała działa stacja ładowania pojazdów elektrycznych

    Nowa ładowarka Greenway Infrastructure Poland stanęła na parkingu podziemnym Gemini Park Bielsko-Biała. Stacja umożliwia jednoczesne podłączenie trzech pojazdów. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze naładowanie baterii do optymalnych 80 proc. zajmuje średnio od 20 do 40 min. Pierwsze samochody już skorzystały z nowej ładowarki. Usługa do końca roku będzie bezpłatna.Biznes Polska Newsletter

Komentowane


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /biznespolska.pl/www/szablony/przeglad.php on line 264

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl