Inwestycje Zagraniczne w Polsce

Komunikaty prasowe

Wolumen inwestycji w Europie w 2015 roku może przekroczyć rekordowe 230 mld EURO po zwyżkowym I kwartale

  • Wartość inwestycji na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych sięgnęła 51,4 mld euro w I kwartale 2015 r., co oznacza wzrost o 40% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku
  • Znaczące wzrosty odnotowano na większości rynków, szczególnie we Włoszech, Hiszpanii i krajach Beneluksu
  • Inwestorzy spoza Europy pozostali inwestorami netto przy silnym napływie kapitału z Ameryki Północnej oraz regionu Azji i Pacyfiku
  • Rosnące przepływy kapitałowe mogą przyczynić się do wzrostu wolumenu transakcji w Europie za cały rok 2015, który może przekroczyć rekordowe 230 mld euro z 2007 roku

Jak wynika z opublikowanego raportu DTZ, wartość inwestycji na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych osiągnęła 51,4 mld euro w I kwartale 2015 r., co oznacza wzrost o 40% w stosunku do ubiegłego roku. 

Zgodnie z najnowszymi danymi, po korzystnym ostatnim kwartale 2014 roku, kiedy zainwestowano 71 mld euro, przez ostatnie 12 miesięcy wolumen transakcji wzrósł do 208 mld euro. Po raz pierwszy od 2007 roku udało się przekroczyć granicę 200 mld euro w okresie 12 miesięcy.

Raport DTZ Investment Market Update for Europe wskazuje na dynamiczny wzrost inwestycji na całym kontynencie w I kwartale bieżącego roku. Inwestorzy coraz częściej wychodzą poza najbardziej popularne rynki.

 — Dynamiczna aktywność na rynku w pierwszym kwartale wskazuje na zmieniający się krajobraz inwestycyjny. W Wielkiej Brytanii i Francji odnotowano wzrosty o odpowiednio 36% i 34% w stosunku do ubiegłego roku, zaś wolumen transakcji w Niemczech utrzymuje się na stałym poziomie 9 mld euro. Najbardziej zwraca jednak uwagę fakt wybierania przez inwestorów coraz bardziej różnorodnych, mniej popularnych rynków — mówi Magali Marton, Dyrektor Działu Badań na Region EMEA w DTZ.

— Hiszpania i Włochy nadal przyciągają olbrzymie wpływy kapitałowe, co przekłada się na kilkukrotne wzrosty, zaś w krajach Beneluksu i Skandynawii wolumen transakcji zwiększył się odpowiednio o 93% i 48%. W rezultacie trzy najważniejsze rynki — Wielka Brytania, Francja i Niemcy — odpowiadają obecnie za 65% aktywności, co oznacza spadek w stosunku do ubiegłorocznych 74% i pozostaje w zgodzie z trendami długoterminowymi. 

Sektor powierzchni biurowych wciąż napędzał aktywność inwestycyjną w Europie, choć udział w rynku na poziomie 39% jest najniższy od 2011 roku. Segment powierzchni handlowych osiągnął w minionym kwartale rekordowy poziom 18 mld euro dzięki transakcjom sprzedaży portfeli centrów handlowych na terenie całej Europy.   

Wolumen transakcji w I kwartale 2015 r. podzielił się równo pomiędzy inwestorów krajowych i zagranicznych. Inwestorom krajowym przypadło 50% udziału w rynku po stronie kupujących, podczas gdy inwestorzy europejscy i spoza Europy reprezentowali po 25% wolumenu, czyli po niemal 13 mld euro.  

— Choć w minionym kwartale zaobserwowaliśmy nieznaczny spadek aktywności inwestorów spoza Europy, zainwestowali oni 4,5 mld euro netto w stosunku do wolumenu sprzedaży netto inwestorów krajowych i zagranicznych. Dzięki osłabieniu euro nadal możemy zaobserwować silny napływ kapitału z Ameryki Północnej, zwłaszcza z USA. Azja i Bliski Wschód również utrzymują silną pozycję na europejskim rynku  — mówi Nigel Almond, Dyrektor Działu Badań Rynków Kapitałowych w DTZ.

— Udział Wielkiej Brytanii powoli zmniejsza się na rzecz rynków francuskiego i niemieckiego, a także w związku z transakcjami kupna w Irlandii, Włoszech i Hiszpanii. Wyraźnie widać też rosnącą różnorodność rodzajów nieruchomości: powierzchnie biurowe coraz częściej ustępują pola budynkom wielofunkcyjnym oraz akademikom. 

— Jesteśmy przekonani, że pozytywna sytuacja w Europie utrzyma się do końca 2015 roku. Rynek nieruchomości komercyjnych pozostaje atrakcyjny mimo ciągłego spadku rentowności, a do regionu ma wpłynąć 125 mld euro nowego kapitału. W rezultacie aktywność na rynku wzrośnie, a wartość inwestycji w tym roku może z dużym prawdopodobieństwem pobić rekord z 2007 roku, kiedy wolumen transakcji wyniósł 230 mld euro — dodaje Magali Marton.

Wyślij komunikat

Aby wysłać komunikat musisz się zalogować.
anti-spam
Redakcja serwisu zastrzega sobie prawo do odrzucenia komunikatu bez podania przyczyny.

Kontakt: Uliana Tsytsyk ; email: ula@biznespolska.pl,
tel. (22) 831 70 62
mob. 514 844 405

BizPoland Magazine - our monthly magazine for Foreign Investors.

Copyright © 2016 BiznesPolska.pl